Inspirativní texty: Mrkev, vejce a káva

Mladá žena přišla ke své matce, svěřit se jí, jak moc se trápí a co jí tolik tíží. Byla vyčerpaná a bez energie. Zdálo se, jako by za jedním vyřešeným problémem přišel další k řešení. Celou svojí situaci viděla bezvýchodně.

citáty o kávě inspirativní texty

Káva je jazyk sám o sobě (Jackie Chan)

Matka vzala dceru za ruku a dovedla jí do kuchyně. Naplnila tři nádoby vodou a umístila je na plotnu. Během pár minut přišla voda k varu. Do první misky umístila mrkev, do druhé vejce a do té třetí kávová zrnka.

Nechala svoji dceru sedět a přikázala jí, aby neřekla jedno jediné slovo. Dcera mlčela a přemýšlela, co se bude dít. Za několik minut matka vypnula plotýnky a vzala dceru ke kamnům.

Vylovila mrkev z misky a položila ji na kuchyňskou desku. Dále vytáhla vejce a rovněž ho umístila na desku. Poté nabrala kávová zrnka i s vodou a umístila je do třetí misky. Matka se na to zeptala své dcery: “Řekni mi, co vidíš?”

“Mrkev, vejce a kávu,” odpověděla mladá žena. Matka ji uchopila za ruku a položila jí na mrkev. Dcera si uvědomila, že je mrkev měkká. Dále si ohmatala vejce, až jí skořápka praskla v ruce. Nakonec jí přikázala, aby přičichla k misce s kávou, protože voda byla stále horká. Dcera se ihned usmála, když ucítila bohaté aroma mleté kávy.

Dcera se na to zeptala: “Co to znamená?” inspirativní texty

Matka jí vysvětlila, že každý z těchto objektů čelil stejnému protivenství (vroucí vodě), ale každý reagoval jinak. Mrkev byla silná, tvrdá a neúprosná, ale poté, co byla podrobena vařící vodě, změkla a oslabila se.

Vejce byla křehká. Tenký vnější plášť (skořápka) sice ochránil na určitou dobu svůj tekutý interiér, ale poté, co se vejce vložila do vařící vody, jejich interiér se změnil. Zrnka mleté kávy vodu obarvila a dodala jí příjemné aroma.

“A co jsi ty?” zeptala se matka své dcery. “Když protivenství zaklepe na dveře, jak budeš reagovat? Jsi mrkev, vejce, nebo kávové zrno?”

Jsi mrkev, která se zdá být silná, ale s bolestí a nepřízní osudu oslábne, změkně a ztratí svojí sílu? Jsi vejce, na jehož interiér nenávratně dokáže během krátké chvíle zapůsobit vysoká teplota? Nebo jsi kávové zrnko, které díky horké vodě uvolní vůni a chuť a nezměnilo ani tak sebe, jako spíše vodu?

Pokud budeš jako kávové zrnko, dokážeš za jakékoli situace vnímat špatné věci a události kolem sebe jako dobré. Uvědomíš si, že ve všem špatném je vždy něco dobrého. Existují lidé, kteří reagují stejně jako mrkev, vejce i káva. Tak co jsi ty?

 
  • 31
    Shares
Loading...