Vděčnost jako magnet na zázraky

Oprah Winfrey krásně řekla: “Buďte vděční za to, co máte a budete mít vždy více. Pokud se soustředíte na to, co nemáte – nikdy nebudete mít dost.”

Trvalo mi dlouho, než jsem pochopila pravý význam slova vděčnost. Dlouhou dobu jsem spojovala vděčnost s křesťanstvím a jako nevěřící jsem vděčnosti nevěnovala žádnou pozornost. Bylo to pro mě spíše “zastaralé” nebo “nemoderní” slovo a nechápala jsem, proč bych měla být vděčná za život, se kterým nejsem vůbec spokojená a s životní situací, která šla z kopce.

vděčnost

Vděčnost jsem pochopila až ve chvíli, kdy jsem se každých šest měsíců stěhovala z místa na místo a vydělávala peníze, které mi sotva stačily na střechu nad hlavou a jídlo.

Často si uvědomíme hodnotu něčeho až ve chvíli, kdy o to přijdeme nebo když to je pryč. Bereme spoustu věcí za samozřejmé, ale ve skutečnosti nic není samozřejmé. Ani peníze, ani střecha nad hlavou, ani zdraví, ani vztahy. Pokud se soustředíme na nedostatek nebo na to, co nemáme, dostaneme ještě více nedostatku. Nevážíme si toho a pak, pochopitelně, proč bychom toho měli dostat víc?

Zákon přitažlivosti říká, že “stejné přitahuje stejné”, já tomu říkám “vrána k vráně sedá,” a tento příklad není vyjímkou. Proč se raději nesoustředit na dostatek a dostat tak ještě víc? Proč je tak těžké upřímně a srdečně poděkovat a pocítit hlubokou vděčnost?

Vděčnost dokáže ohromně změnit život, protože nás nabádá k tomu, abychom ocenili to, co už máme a to, čeho jsme dosáhli. Často jsme ve spěchu a neuvědomujeme si, jakých skvělých výsledků jsme dosáhli, jak daleko jsme v životě došli. Máme tendence ponižovat se nebo snižovat se, a to jen proto, že si nejsme vůbec vědomi našich pokroků. Vděčnost proto může být skvělým klíčem k sebeúctě, k sebelásce a sebepřijetí. K zastavení  a uvědomění si podstaty přítomného okamžiku.

vděčnost

Vděčnost také pomáhá změnit náš pohled na situaci, upevňuje naše vztahy s ostatními a přitahuje do našeho života to, po čem toužíme. Ne nadarmo se říká, že vděčné srdce je magnetem na zázraky a upřímně mohu potvrdit, že to funguje.

Ne každý má jídlo v lednici, ne každému teče teplá voda z kohoutku, ne každý si může dovolit dovolenou u moře, ne každý se může nadechnout jako ty, ne každý má práci a ne každý má milující rodinu.

I přesto, že si myslíš, že nemáš v lednici tolik jídla, kolik bys chtěl, poděkuj za to. I přesto, že lítáš jen jednou ročně k moři, poděkuj za to. I přesto, že máš práci, která není prací, kterou jsi snil dělat, poděkuj za to. A i přesto, že nevidíš svojí rodinu každý den, poděkuj za to, že existují.

Hluboce se nadechni a projev vděčnost za všechno, co máš; za tvoje zdraví a věci kolem tebe, za sny, které máš a cíle, ke kterým se pomalu blížíš. Pozvi sám sebe na lahodný oběd nebo kávu jako poděkování za to, jak skvěle na sobě pracuješ a jaký kus práce v životě jsi udělal. Zasloužíš si to. Buď vděčný za věci, které jsi předtím bral jako samozřejmost a sleduj, jak se ti mění život.

Vděčnost je mocným klíčem k životnímu úspěchu. Všichni ho držíme v rukou, ale kolik z nás ho používá?

 
Loading...