Uprostřed noci vás probudí podivné zvuky z kuchyně. Světlo bliká, přestože byla právě vyměněna žárovka. Váš pes bezdůvodně štěká na skříň nebo váš kocour nepřetržitě kouká do jednoho bodu, jako by tam něco bylo, ikdyž vy nic nevidíte. A možná máte pocit, že vás někdo sleduje, i když jste doma sami.

I pokud nevěříte na duchy nebo nadpřirozeno, určitě jste se už někdy zastavili a zamysleli nad tím, proč se takové věci dějí.

Podivné zvuky v noci

Pokud máte doma ducha, můžete slyšet podivné zvuky vrzání, ťukání (většinou třikrát po sobě) nebo syčení. Říká se, že duchové se vracejí po známých cestách ze svého života, proto není ani vyjímkou slyšet kroky, funění nebo povzdychnutí.

Skeptici samozřejmě mohou argumentovat tím, že dřevěná podlaha vydává zvuky, protože se dřevo neustále hýbe, nebo že vrzání je jednoduše výsledkem průvanu. Pokud se takové věci však dějí často a většinou ve stejnou dobu, např. mezi 1. a 3. hodinou, může za tím být něco nadpřirozeného.

Předměty se samy pohybují nebo přesouvají

Klíče, které si večer položíte na botník, se ráno nacházejí na kuchyňské lince. Batoh, o kterém víte, že jste ho pověsili na věšák, se druhý den povaluje na chodbě.

Věci jako klíče, peněženky, mince nebo dálkové ovladače jsou klasickým příznakem paranormální aktivity. V jednu chvíli jsou tam, kam jste je dali a a vzápětí puf! Vypařily se. Totéž platí pro nálezy předmětů na místech, o kterých víte, že jste je tam nedali.

Dveře nebo skříně se samy otevírají

Pokud přijdete domů a najdete dokořán otevřené dveře nebo skříně, o kterých jste si jisti, že jste je zavřeli, možná máte doma nezvaného hosta. Věří se, že duch je „uvíznutá energie nebo duše“ ve fyzickém světě, a proto neustále hledá způsoby, jak se pohybovat a využívat svoji energii.

Elektronická zařízení se automaticky zapínají nebo nefungují

Světla, televizory, rádia nebo jiná elektronická zařízení, která se sama zapínají, mohou naznačovat, že se duch snaží upoutat vaši pozornost. Duchové jsou ve své podstatě „energie nabité elektřinou“, které jsou k jiným elektronickým zařízením přitahovány jako magnet.

I když pro tyto podivné události ve vaší domácnosti mohou existovat logická vysvětlení, opakující se nebo stále podivnější události mohou být známkou paranormální aktivity.

Pocit „přítomnosti“ v určitých místnostech

Stoupají vám bez zjevného důvodu chlupy na kůži pokaždé, když vstoupíte do sklepa, kuchyně, nebo rohu v ložnici? Duchové často navštěvují místa, ke kterým v životě cítili citové pouto, jako je kuchyně nebo oblíbený čtecí koutek. A ikdyž dnes máte v daném místě koženou pohovku nebo hrací koutek, před lety tam mohla být hrobka nebo oblíbené místo původního majitele, který v domě zemřel.

Chladná místa

Protože duchové čerpají energii z okolního prostředí, můžete si v určitých částech místnosti všimnout studeného vzduchu nebo poklesu teploty. Častokrát se však jedná o vteřinový fenomén, proto není vždy snadné odskočit pro teploměr a přesvědčit se, že je v dané místnosti skutečně chladněji.

Domácí zvířata zírají nebo reagují na něco „neviditelného“

Máte doma mazlíčka – kočku nebo psa? Zpozorněte, pokud začnou zdánlivě na nic zírat, štěkat nebo syčet. Zvířata vidí a cítí víc než my.

Váš pes může začít bezdůvodně štěkat nebo vrčet. Kočky jsou známé zase tím, že se upřeně dívají na něco neviditelného, přitom škubou ocasem a pak náhle vyrazí pryč. Toto chování může naznačovat přítomnost ducha ve vašem domě.

Podivné chování domácích mazlíčků samo o sobě sice nemusí potvrdit strašení, ale v kombinaci s dalšími indiciemi, jako jsou nevysvětlitelné zvuky, pohybující se předměty nebo samovolně se otevírající dveře, zvyšuje pravděpodobnost, že váš domov obývají duchové.

Co se týče koček, ty mají skvělou schopnost duchy odpuzovat. To však neplatí v případě, že máte doma „špatného ducha.“ Těch se totiž kočka sama bojí a častokrát na ně vrčí nebo se schovává.

Podivná vůně parfému nebo cigaretového kouře

Říká se, že duchové přenášejí určité vůně, které měli za života v oblibě. Vůně mohou přicházet a odcházet nečekaně. V jednu chvíli ucítíte vůni růží a v dalším okamžiku zmizí. Vůně se ale netýká jen parfémů – můžete také ucítit vůni kávy, perníku nebo cibule, ikdyž ve skutečnosti ani jednu z těchto věcí doma nemáte.

Duchové, kteří byli v životě silnými kuřáky, mohou také dát o sobě vědět prostřednictvím pachu cigaretového nebo doutníkového kouře v domácnosti. Můžete zachytit rychlý závan kouře, který jako by zmizel stejně rychle, jako se objevil. Tyto přízračné pachy často přicházejí s chladným nebo horkým místem v teplotě.

Zápachy mohou být někdy velmi slabé. Nejdéle se obvykle drží v těch částech domu, které duch během svého života nejvíce navštěvoval. Pokud jste vyloučili všechny možné přirozené příčiny podivných pachů ve vašem domě, může to být znamení, že máte doma návštěvu z „druhé strany.“

Závěrem

Než se uchýlíte k závěrům, vždy se snažte myslet logicky. Jste si skutečně jisti, že jste vaše klíče položili na botník a ne na kuchyňskou linku? Neměli jste přes noc otevřené okno, které by vysvětlilo skřípání, otevírání dveří nebo jiné nevysvětlitelné zvuky? Ano, věřím, že duchové existují, ale za vších bych je nehledala.