Borůvková sezóna je v plném proudu a obzvláště tento rok jich je jako „po dešti.“ Sbírání borůvek možná není vaší oblíbenou aktivitou, ale vězte, že to stojí za to!

O borůvkách se často mluví jako o královnách antioxidantů. Je to proto, že mají jednu z nejvyšších koncentrací antioxidantů v říši ovoce a zeleniny. Kromě toho obsahují kombinaci vitamínů a minerálních látek, které jen těžko najdete v jiném ovoci.

Jaké zdravotní přínosy mají borůvky a proč se vyplatí sníst alespoň dvě hrstky denně? Čtěte níže!

borůvky zdraví

Borůvky jsou nutriční bombou

150 gramů čerstvých borůvek obsahuje zhruba 20 gramů sacharidů, 1 gram bílkovin a 4 gramy vlákniny. Dále v nich najdeme velké množství vody a téměř čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu C. Kromě vitaminu C se také borůvky mohou chlubit vitaminem K, který zpevňuje kosti a pomáhá předejít jejich řídnutí.

Kromě vitaminů nesmíme zapomenout na minerální látky a stopové prvky, jako je třeba zinek, fosfor, chrom, nebo vápník. Kombinace těchto minerálních látek a vitaminů je zejména vhodná pro diabetiky nebo osoby trpící na záněty močových cest.

Borůvky zlepšují funkce mozku

Antokyan, přírodní barvivo, které dává ovoci červenou nebo fialovou barvu, podle několika vědeckých studií pomáhá zlepšovat funkce našeho mozku, především paměť a soustředění.

Zlepšení těchto funkcí bylo zpozorováno u lidí, kteří zkonzumovali denně alespoň jednu hrst borůvek.

Borůvky pomáhají při zánětech močových cest

Mezi nejznámější ovoce, které pomáhá při problémech s močovými cestami, patří brusinky. Neměli bychom ale zapomínat na borůvky. I ty pomáhají předejít zánětu močových cest, protože inhibují růst bakterií, které způsobují infekce močových cest.

Pravidelná konzumace borůvek je vhodná především pro osoby, které se se zánětem močových cest již setkali, a které chtějí tomuto problému předejít.

Borůvky zlepšují krevní oběh a kvalitu pokožky

Strava s vysokým obsahem borůvek (nemusí to být nutně samotné borůvky, ale třeba muesli nebo jogurt s borůvkami,) je spojena s lepším zdravím srdce a krevním oběhem, což je mimo jiné také velmi důležité pro zdraví pokožky. Vzhledem k tomu, že je naše pokožka každý den vystavena vnějšímu prostředí, které obvykle zahrnuje znečištění nebo UV paprsky, naše pokožka potřebuje živiny.

Alespoň dvě hrsti borůvek denně mohou výrazně zlepšit zdraví naší pokožky, a dokonce ji i omladit! Borůvky mají totiž vysoký obsah antokyanů, které zvyšují produkci kolagenu.

Borůvky prodlužují život

Bylo prokázáno, že antioxidanty v borůvkách pomáhají proti stárnutí. Je to proto, že pomáhají v boji proti volným radikálům v těle, které jsou příčinou oxidačního stresu, který může zvýšit riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou třeba srdeční onemocnění nebo rakovina.

Navíc pomáhají snížit LDL (špatný) cholesterol, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a naopak pomáhá udržet naše srdíčko silné. A aby toho nebylo málo, antokyany obsažené v borůvkách pomáhají snižovat krevní tlak! Optimální krevní tlak a hladiny cholesterolu snižují celkové riziko kardiovaskulárních onemocnění a prodlužují život.

Borůvky a pozitivní účinek na oči

Různé studie a zejména ta, která byla provedena ministerstvem zemědělství USA, prokázaly pozitivní účinek borůvek na pigmentaci sítnice, noční vidění a také její regenerační schopnost proti zánětu sítnice, makulární degeneraci, glaukomu a kataraktu. Zejména antokyany, které jsme již několikrát zmiňovali, mají prokazatelný účinek na ochranu a regeneraci oka.

Závěrečné slovo

Že vás nebaví sbírat borůvky a poté drhnout fialovou barvu z rukou? Borůvky se dají sehnat jak na farmářských trzích nebo hypermarketech, tak i v mražené podobě v mnoha obchodech. A jíst se je vyplatí nejen v sezóně, ale i po celý rok.

Zajímavý fakt: Bylo prokázáno, že i po zmražení v sobě borůvky zachovají všechny vitamíny a antioxidanty. Pokud jich tedy máte víc jak dost, nebojte se je zmrazit a ujídat po celý rok!