Chia semínka jsou drobná, černobílá nebo hnědě skvrnitá semínka sklízená z rostliny Salvia hispanica. Jsou oblíbenou superpotravinou, která pochází z pouštních oblastí jižního Mexika a severní Guatemaly. Obsahují mnoho živin a jsou prospěšná pro naše zdraví. Jaké živiny tento malý zázrak obsahuje a jak dokáže pomoci našemu zdraví?

chia semínka zdraví

Chia semínka jsou zdrojem řady výživných látek a zdravých tuků. Lze je jíst syrová nebo je rozemlít na mouku. Pokud zvolíte první variantu, můžete je zakomponovat např. do bíleho jogurtu, pudinku, ovesné kaše, musli, nebo ovocných smoothie. Mají nevýraznou, spíše „žádnou“ chuť, takže se hodí do většiny zmíněných pokrmů. A abychom nezapomněli – semínka neobsahují lepek!

Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem rozpustné vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Co se týče omega-3, obsahují až třikrát více těchto mastných kyselin než losos! Chia semínka jsou také plné bílkovin, vápníku, minerálů a antioxidantů.

Chia semínka pomáhají:

  • zvýšit hladinu energie
  • podpořit hubnutí
  • zlepšit stav pokožky
  • snížit riziko cukrovky
  • snížit hladinu špatného cholesterolu
  • regulovat hladinu cukru v krvi
  • snižovat riziko zánětu

Chia semínka a hubnutí

Pokud jste někdy hledali informace o tom, jak zhubnout, věřím, že jste se o chia semínkách dočetli nejednou. Chia semínka jsou vynikajícím přirozeným prostředkem potlačující chuť k jídlu, který pomáhá předcházet přejídání a udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Je to proto, že rozpustná vláknina v chia semínkách absorbuje vodu, nabobtná a v žaludku vytvoří gelovitou hmotu, která zpomaluje trávení. Díky tomu se lidé cítí déle sytí, a pomáhá jim to tak vyhnout se přejídání nebo svačinám mezi jídly.

Závěrem

Mnoho lidí si myslí, že chia semínka jsou jen módním výstřelkem nebo superpotravinou posledních let. Ve skutečnosti se však tato semínka používají již od roku 1800 a pro Aztéky byla dokonce důležitou potravinou! Dokáží nám pomoci jak uvnitř, tak i navenek, a navíc jsou cenově velmi dostupná!