Máte pocit, že jste zamilovaní až po uši, ale zároveň vám z toho není úplně dobře. Nemůžete se plně soustředit na práci ani usnout. Nemáte chuť k jídlu nebo byste naopak vybílili lednici, protože myšlenky na danou osobu vás nenechají v klidu. Zní vám to povědomě? Pak máte co dočinění s limerencí.
Limerence je stav intenzivní romantické posedlosti neboli poblouznění. Je to pocit hlubokého vzrušení, který zažíváte, když jste zamilovaní do někoho, kdo vaše city neopětuje. Může se projevovat jako neustálé přemýšlení o dané osobě, touha s ní být nebo ji vidět.
Limerence je velmi specifická v tom, že jediný, kdo je zamilovaný až po uši, jste vy. Druhá osoba, kterou milujete, o vašich citech zřejmě neví a je velká šance, že vás ani nezná. A nebo vás zná, ale vaše city neopětuje, nebo je dokonce ve vztahu s někým jiným.
Ačkoliv se limerence zdá jako běžné „zakoukání,“ není tomu úplně tak. Nejen, že na danou osobu 24/7 myslíte, ale také si ji představujete ve vaši mysli, ve všem ji vidíte (např. si všímáte jejich jména všude kolem vás,) představujete si s nimi vaši budoucnost a cítíte neuvěřitelnou euforii, když ji vidíte, jste po jejím boku, nebo když od dané osoby přijde zpráva.
V čem je limerence špatná? Vytváříte si ideál, který neexistuje. Ztrácíte veškerý svůj čas a energii na někom, kdo neopětuje vaše city. Méně se soustředíte. Jste méně produktivní. A ze všeho nejvíce – zavíráte své srdce před potenciálním partnerem.
Mezi běžné symptomy limerence patří:
Jediný způsob, jak překonat limerenci, je odpoutat se od předmětu vaší posedlosti. Ano, snadno se to říká, ale jiné řešení neexistuje.
Limerance je dočasný stav, i když se tak nemusí zdát. Trvá obvykle 6 až 24 měsíců. Pokud jste právě limerentní (nenapadá mě lepší český výraz,) přijměte to. Řekněte si, „Ano, jsem poblázněná.“ Když přijmete svoji aktuální situaci, dáváte najevo, že nad ni přebíráte kontrolu a jste odhodláni udělat změnu.
Jak staré rčení říká, „sejde z očí, sejde z mysli.“ Snažte se omezit kontakt na úplné minimum. Nekomentujte jejich příspěvky na sociálních sítích a nepřejte k narozeninám. Když se neustále angažujete a jste v kontaktu, je to, jako byste otevírali ránu, která se začíná pomalu hojit.
Objekt vaší limerance idealizujete a vidíte přes růžové brýle. Soustřeďte se na jeho skutečné vlastnosti, chování a interakce s vámi. Odepisuje na vaše zprávy? Dává vám svůj čas a energii? Opětuje vaše city?
Buďte k sobě upřímní a snažte se uvědomit si, že každý vztah musí být oboustranný a že osoba, kterou tolik milujete a idealizujete, je také jen člověk. Nestavte ji na pomyslný trůn – vnímejte ji takovou, jaká skutečně je, na základě toho, jak se k vám chová. Limerence může zkreslit naše vnímání, proto se uzemněte v realitě tím, že budete věnovat pozornost drobným každodenním způsobům, jak se k vám tato osoba chová nebo nechová.
Zapojte se do nových koníčků, sportů a společenských aktivit. Trávte čas s rodinou a přáteli. Čím více se budete soustředit na jiné oblasti svého života, tím méně prostoru vám zbude pro limerenci. Nebojte se zkoušet nové věci, cestovat sami nebo si udělat víkend u vody s přáteli a nechat telefon doma. Vybočení z běžné rutiny a rozptýlení příjemnými aktivitami je dobré pro posun dál.
Podobně jako u jiných závislostí, i limerence vyžaduje čas a trpělivost k tomu, abyste se od ní odpoutali. Buďte k sobě trpěliví, netlačte na sebe. Limerence není jen zamilovanost nebo prchavé poblouznění – je to skutečná závislost, která nezmizí přes noc. Tyto silné pocity nevznikly náhle a také náhle nezmizí. Musíte se sebou mít trpělivost a nechat náklonnost postupně odeznít.
Limerence bolí – stejně jako každá jiná závislost. Nezapomeňte však, že ji můžete překonat a začít žít skutečně naplno. Jakmile si přestanete idealizovat toho člověka, který o vás nemá zájem, otevřete své srdce skutečným, naplňujícím vztahům. Opuštění nerealistických představ vám umožní vidět další příležitosti ke spojení s lidmi, kteří vás ocení takové, jací jste.