Máte pocit, že jste zamilovaní až po uši, ale zároveň vám z toho není úplně dobře. Nemůžete se plně soustředit na práci ani usnout. Nemáte chuť k jídlu nebo byste naopak vybílili lednici, protože myšlenky na danou osobu vás nenechají v klidu. Zní vám to povědomě? Pak máte co dočinění s limerencí.

Co je to limerence

limerence význam

Limerence je stav intenzivní romantické posedlosti neboli poblouznění. Je to pocit hlubokého vzrušení, který zažíváte, když jste zamilovaní do někoho, kdo vaše city neopětuje. Může se projevovat jako neustálé přemýšlení o dané osobě, touha s ní být nebo ji vidět.

Limerence je velmi specifická v tom, že jediný, kdo je zamilovaný až po uši, jste vy. Druhá osoba, kterou milujete, o vašich citech zřejmě neví a je velká šance, že vás ani nezná. A nebo vás zná, ale vaše city neopětuje, nebo je dokonce ve vztahu s někým jiným.

Ačkoliv se limerence zdá jako běžné „zakoukání,“ není tomu úplně tak. Nejen, že na danou osobu 24/7 myslíte, ale také si ji představujete ve vaši mysli, ve všem ji vidíte (např. si všímáte jejich jména všude kolem vás,) představujete si s nimi vaši budoucnost a cítíte neuvěřitelnou euforii, když ji vidíte, jste po jejím boku, nebo když od dané osoby přijde zpráva.

V čem je limerence špatná? Vytváříte si ideál, který neexistuje. Ztrácíte veškerý svůj čas a energii na někom, kdo neopětuje vaše city. Méně se soustředíte. Jste méně produktivní. A ze všeho nejvíce – zavíráte své srdce před potenciálním partnerem.

Znaky limerence

Mezi běžné symptomy limerence patří:

  • Neustálé přemýšlení o dané osobě. Máte pocit, že nemůžete přestat myslet na ni.
  • Silná touha po tom, abyste byli s danou osobou nebo ji alespoň viděli. Cítíte se nešťastně, když jste od ní odděleni.
  • Idealizace dané osoby. Vidíte ji jako dokonalou a nevidíte její nedostatky.
  • Pocity úzkosti nebo nejistoty ohledně vašeho vztahu. Máte obavy, že by vás mohla odmítnout nebo opustit.
  • Pocity štěstí a euforie, když jste s danou osobou. Cítíte se jako ve snách.
  • Představování si společné budoucnosti, například jak spolu budete žít nebo mít děti.

Jak překonat limerenci

Jediný způsob, jak překonat limerenci, je odpoutat se od předmětu vaší posedlosti. Ano, snadno se to říká, ale jiné řešení neexistuje.

Přijměte fakt, že je limerence dočasná

Limerance je dočasný stav, i když se tak nemusí zdát. Trvá obvykle 6 až 24 měsíců. Pokud jste právě limerentní (nenapadá mě lepší český výraz,) přijměte to. Řekněte si, „Ano, jsem poblázněná.“ Když přijmete svoji aktuální situaci, dáváte najevo, že nad ni přebíráte kontrolu a jste odhodláni udělat změnu.

Omezte kontakt

Jak staré rčení říká, „sejde z očí, sejde z mysli.“ Snažte se omezit kontakt na úplné minimum. Nekomentujte jejich příspěvky na sociálních sítích a nepřejte k narozeninám. Když se neustále angažujete a jste v kontaktu, je to, jako byste otevírali ránu, která se začíná pomalu hojit.

Buďte k sobě upřímní

Objekt vaší limerance idealizujete a vidíte přes růžové brýle. Soustřeďte se na jeho skutečné vlastnosti, chování a interakce s vámi. Odepisuje na vaše zprávy? Dává vám svůj čas a energii? Opětuje vaše city?

Buďte k sobě upřímní a snažte se uvědomit si, že každý vztah musí být oboustranný a že osoba, kterou tolik milujete a idealizujete, je také jen člověk. Nestavte ji na pomyslný trůn – vnímejte ji takovou, jaká skutečně je, na základě toho, jak se k vám chová. Limerence může zkreslit naše vnímání, proto se uzemněte v realitě tím, že budete věnovat pozornost drobným každodenním způsobům, jak se k vám tato osoba chová nebo nechová.

Věnujte se jiným věcem

Zapojte se do nových koníčků, sportů a společenských aktivit. Trávte čas s rodinou a přáteli. Čím více se budete soustředit na jiné oblasti svého života, tím méně prostoru vám zbude pro limerenci. Nebojte se zkoušet nové věci, cestovat sami nebo si udělat víkend u vody s přáteli a nechat telefon doma. Vybočení z běžné rutiny a rozptýlení příjemnými aktivitami je dobré pro posun dál.

Buďte trpěliví

Podobně jako u jiných závislostí, i limerence vyžaduje čas a trpělivost k tomu, abyste se od ní odpoutali. Buďte k sobě trpěliví, netlačte na sebe. Limerence není jen zamilovanost nebo prchavé poblouznění – je to skutečná závislost, která nezmizí přes noc. Tyto silné pocity nevznikly náhle a také náhle nezmizí. Musíte se sebou mít trpělivost a nechat náklonnost postupně odeznít.

Slovo závěrem

Limerence bolí – stejně jako každá jiná závislost. Nezapomeňte však, že ji můžete překonat a začít žít skutečně naplno. Jakmile si přestanete idealizovat toho člověka, který o vás nemá zájem, otevřete své srdce skutečným, naplňujícím vztahům. Opuštění nerealistických představ vám umožní vidět další příležitosti ke spojení s lidmi, kteří vás ocení takové, jací jste.