Už ve starověku lidé znali sílu svíček. Nejprve je připravovali z loje nebo velrybího tuku. Postupem času začali vyrábět svíčky z včelího vosku, díky čemuž svíčka hořela déle a intenzivněji. Včelí vosk má svou jemnou specifickou vůni, kterou lze snadno kombinovat s různými ovocnými, dřevitými nebo bylinnými vůněmi, a právě proto se na trhu začaly objevovat vonné svíčky.

Svíčky jsou jednou z nejznámějších dekorací domácnosti, ale kromě toho mohou léčit nebo pomáhat uvolnit fyzické i psychické potíže. V následujících řádcích se podíváme na nejvhodnější svíčky pro úlevu od úzkosti, stresu, a strachu.

vonné svíčky proti stresu

Levandulové svíčky

Levandule – přenádherná fialová květina, kterou zná snad každý, je lidmi používána po stovky let. Ať už čerstvá nebo sušená, levandule pomáhá bojovat proti stresu a úzkosti, a je velmi efektivní při problémech se spánkem.

Levandule přináší úlevu od úzkosti a navozuje pocit vyrovnanosti, míru a klidu. Zároveň také uvolňuje naši mysl a tělo, proto ji často uvidíte v masážních salonech nebo relaxačních centrech.

Levandulové svíčky mají nádhernou fialovou barvu, proto také poslouží jako pěkná dekorace do vašeho bytu. Ne každá místnost je však vhodná pro umístění této svíčky! Například kuchyně není tím správným místem, protože silná vůně levandule může snížit vaši chuť k jídlu. Vaše kancelář také není tím nejlepším místem pro levandulovou svíčku, protože levandulová svíčka by měla být umístěna tam, kde chcete odpočívat a relaxovat, nejlépe v ložnici nebo obývacím pokoji.

Citrusové svíčky

Citrusové svíčky (pomeranč, limetka, citron, nebo mandarinka) přinášejí energii a vysoké vibrace tam, kam ji umístíme. Jejich vůně je uklidňující a příjemná, ale také poměrně výrazná. Citrusové svíčky jsou proto vhodné pro lidi, kteří potřebují inspiraci, usměrnění myšlenek nebo zmírnění úzkosti.

Nezaměňujte, že citronella není tou správnou volbou. Ačkoli skvěle vypadají a voní, s úzkostmi nebo strachem vám příliš nepomohou, protože jejich účelem je odpudit otravný hmyz, jako jsou třeba komáři.

Skořicové svíčky

Skořice, jedno z nejoblíbenějších koření, je výborným antioxidantem a přírodním léčivem. Ve starověkých kulturách se věřilo, že jedna čajová lžička skořice (nebo skořice s medem) dokáže efektivně posílit náš imunitní systém a chránit ho před nachlazením nebo jinými chorobami.

Skořicová vůně vám možná připomíná vánoční období. Tuto svíčku je však vhodné pálit po celý rok. Skořicová vůně navozuje pocit pohody a bezpečí, zlepšuje koncentraci, racionální myšlení, a paměť.

Doporučuje se tuto svíčku pálit společně s citrusovou svíčkou. To nejen zvýší intenzitu léčivé energie, ale jsou to dvě vůně, které spolu ladí. Skořicová svíčka je proto jednou z nejoblíbenějších svíček pro úlevu od úzkosti nebo pocitu vnitřního napětí.

Tymiánové svíčky

Tymián je vždyzelená a aromatická rostlina známá pro svoji silnou vůni, která se většinou používá v kuchyni. Zaměříme-li se na přínosy pro zdraví, které tato rostlina má, je jich víc než dost! Tymián je močopudný, takže pomáhá při infekcích močových cest nebo zadržování vody v těle. Obnovuje také střevní mikroflóru, pomáhá při průjmech a nadýmání.

Věděli jste, že tato skvěle vonící bylina má také velmi relaxační účinky? Lidé, kteří mají problémy se spánkem, používají polštářky nebo pytlíčky se sušeným tymiánem, popřípadě kombinaci tymiánu a levandule.

Nejjednodušší a nejlepší způsob, jak používat tymián ke zmírnění stresu a úzkosti, je tymiánová svíčka. Existuje celá řada svíček, které kombinují dvě nebo více složek, například tymián a olivy nebo tymián a bazalka, ale pokud hledáte svíčku pouze a jen pro zklidnění nebo odstranění strachu, volte pouze čistě tymiánovou svíčku.

Bavlněné svíčky

Bavlněné vonné svíčky jsou v dnešní době poměrně známé a oblíbené. Tato vůně připomíná čistě vyprané prádlo a některým z nás může připomenout dětství. Svíčka s vůní bavlny navozuje duševní pohodu a pomáhá nám více se uvolnit. Zároveň dokáže pomoci s úzkostmi nebo strachem.

Bavlněná svíčka by měla být ve vašem domě nebo bytě, ne v kanceláři nebo na jiném soukromém pracovišti. Je to proto, že svíčky s vůní bavlny mají tendenci absorbovat negativní a těžké energie, jako je stres nebo úzkost, a pokud ji umístíte na místo, kde se denně setkává spousta lidí, její účinek nebude tak intenzivní.

Svíčky z cedrového dřeva

Cedr je ohromný strom, který je už na první pohled dosti neobvyklý. Dožívá se více jak 500 let a některé kultury ho považují za posvátný. Pokud jste někdy slyšeli o cedrovém dřevu, pravděpodobně to bylo v souvislosti s parfémy, protože se jedná o velmi oblíbenou parfémovou složku mezi oběma pohlavími.

Cedrové dřevo má tendenci nás uklidnit, zvyšit koncentraci a zároveň také pomáhá při strachu a úzkosti. Svíčka s vůni cedrového dřeva je proto vhodná, pokud se chcete zbavit nepříjemných stavů úzkosti nebo strachu.

Svíčky z cedrového dřeva mají většinou nahnědlou barvu a často se prodávají v černém nebo hnědém krytu, proto i vypadají skvěle jako dekorace bytu.

Zajímavost na závěr

Věděli jste, že svíčky mají velký vliv na naše chuťové buňky a mohou povzbudit nebo naopak potlačit naši chuť k jídlu? Nejen výběr konkrétní svíčky, ale také to, kam ji umístíte, je velmi důležité.