Opary se projevují jako červené vředy, které se objevují na rtech nebo v okolí úst v důsledku infekce virem herpes simplex I. typu. Nejen, že nevypadají dobře, ale nejsou ani příjemné. jak se zbavit oparu

Pokud již opar máte, nesdílejte holítka, příbory, ručníky nebo lahev s pitím s někým jiným, protože se jedná o prostředky nákazy.

I přesto, že existuje řada přípravků, jako jsou třeba náplasti na opary, neexistuje nic přímo na opary, co by nám pomohlo se jich zaručeně zbavit. Existuje však několik způsobů, které nám pomohou urychlit jejich léčbu nebo rozšíření na jinou část rtů. Jedná se o prostředky, které můžete sehnat jak na internetu nebo v kamenné prodejně, tak i ve vaší kuchyni. Jaké to jsou?

jak se zbavit oparu

Lékořice

Použití lékořice k léčení oparů může být pro většinu lidí novinkou. Vědci však už dlouhou dobu vědí, že lékořice má léčivé vlastnosti, které pomohou i při léčbě oparů. Aktivní složkou kořene lékořice je extrakt glycyrizinu, který má protizánětlivé vlastnosti používané ke zklidnění postižené oblasti.

Nejlepším způsobem, jak aplikovat lékořici na opar, je buď vytvořit si domácí lékořicový balzám, nebo si ho zakoupit.

Vanilka

Nejen, že vanilka skvěle voní a do jídel přidává spoustu bohaté chuti, ale má také velmi silné antiinfekční vlastnosti, které pomáhají při hojení virové infekce. Vanilkový extrakt, který můžete zakoupit i v supermarketu nebo obchodě s BIO potravinami, působí na zmírnění bolesti i při nachlazení, protože se jedná o přírodní protizánětlivý přípravek.

Ujistěte se, že používáte přírodní 100% vanilkový extrakt, ne umělou náhražku nebo máloprocentní extrakt. A jak vanilku aplikovat na opary? Dejte pár kapek 100% vanilkového extraktu na vatový tampon, naneste přímo na opar a rozetřete jej. Opakujte tuto proceduru každých 5-6 hodin, dokud opar úplně nezmiz nebo vám už nebude dělat tolik nepříjemností.

Tea tree olej

Tea tree olej (známý také jako čajovníkový olej) má velmi blahodárné účinky na mnoho zdravotních problémů. Co se týče oparů, tea tree olej pomůže opary lehce vysušit, má silné antiseptické, antivirové a antibiotické vlastnosti.

Tento olej vám nejej pomůže snížit nepříjemnou bolest, ale také pomůže zabránit zvětšení nebo rozšíření oparu na jinou část rtů.

Tea tree olejíček jednoduše naneste na opar pomocí vatového tamponu alespoň dvakrát denně a opakujte tak, dokud opar nezmizí. Existuje řada kvalitních tea tree olejíčků, většinu z nich najdete v on-line obchodech nebo v lékárně. Jsou opravdu efektivní a cenově dostupné. Osobně mohu doporučit Dr. Max tea tree oil – 100% čistý olej z čajovníku australského.

Čajový sáček

Existuje řada různých čajů, které mohou pomoci zkrátit dobu nepříjemností spojených s oparem, protože obsahují taniny (známé také třísloviny). Taniny jsou přítomny v zeleném, černém a bílém čaji a mají excelentní antivirové vlastnosti.

Poté, co dopijete jakýkoliv z čajů uvedených výše, které obsahují důležitý tanin, vyjměte čajový sáček a přiložte ho na opar nebo oblast, kde cítíte, že se klube opar. Ujistěte se, že je čajový sáček vlažný nebo studený; horký by mohl udělat více škody než užitku. Čajový sáček držte na postiženém místě alespoň pět minut a opakujte tolikrát, kolikrát můžete. Pokud jste milovníky čajů, aplikujte ho kdykoliv dopijete čaj nebo vyjmete čajový sáček z hrnečku.

Mořská sůl

Také vám naskočila husí kůže při představě dávat si mořskou sůl na opar? Nemějte obavy, nejedná se o nic bolestivého ani škodlivého, ačkoliv sůl může z počátku vyvolávat hořko-hořké pocity.

Mořská sůl pomůže zkrátit dobu hojení oparu a zbaví vás nepohodlí, které s tím přichází. Proč mořská sůl a ne obyčejná kuchyňská? Mořská sůl obsahuje minerál, který pomáhá hojit zanícenou nebo poškozenou pokožku.

Jak mořskou důl aplikovat na postižené místo? Smíchejte čajovou lžičku mořské soli se dvěma polévkovými lžícemi teplé vody. Sůl ve vodě rozmíchejte, poté ji buď dejte na vatový tampon, nebo ho celý do slané vody namočte. Ujistěte se, že sůl ve vodě rozpustila. Poté vatový tampon se slanou vodou aplikujte na postižené místo, alespoň třikrát denně, tak dlouho, než opar nezmizí.

Květová (vilínová) voda

Vilínová květová voda je skvělý kosmetickým prostředkem, vhodným pro mastnou nebo problematickou pleť, který má antibakteriální, protizánětlivé a regenerační účinky. Kromě toho je také velmi účinným prostředkem na urychlení hojení oparu nebo jejich šíření.

Vilínovou vodu můžete sehnat na internetu spíše pod názvem „květová voda“ a na opary se jednoduše nanáší vatovým tamponem.