Věříte v pověry? Lidé, kteří v pověry nevěří, tvrdí, že jsou pouhou vírou vyplývající z nevědomosti, strachem z neznáma, pouhou náhodou, něčím, co je v rozporu s vědou. Další skupina lidí, která v pověry věří, tvrdí, že fungují a že musí existovat nějaký důvod, proč si ho předáváme po staletí.

Ať je tomu jakkoliv, pověry jsou součástí tradice všech kultur a jsou zakořeněny v našich životech od samého začátku. Pojďme se podívat na několik podivných pověr, kterým věří lidé po celém světě.

pověry

#1 Síla úplňku

Úplňky byly už odjakživa spojovány se sílou, magií, čarodějnictvím a vlkodlaky. Věří se, že úplněk umocňuje kouzla a rituály, a stejně tak silně působí na lidské tělo, protože krev vytéká z řezných ran více než obvykle a „úplňkové rány“ se pomaleji hojí. Rovněž se věří, že úplňkový den nebo noc není vhodným časem na jakoukoliv operaci a ať děláme cokoliv, má to dvojí sílu. Můžeme tak rychleji nabírat tělesnou váhu, alkohol nás opíjí rychleji než jsme zvyklí, a pokud máme problémy se spánkem, během úplňku bude téměř nemožné usnout nebo se dobře vyspat.

#2 Dvě zrcadla proti sobě

Nekonečný odraz, který dvě zrcadla postavena proti sobě dělají, vypadá pěkně. Co už ale moc pěkně není, je fakt, že umístěním dvou zrcadel proti sobě údajně vyvoláme zlého ducha. V některých kulturách se také věří, že zrcadlo postavené proti druhému otevírá dveře ďáblovi.

#3 Pískání uvnitř zakázáno

Tato pověra se moc neliší od té se dvěmi zrcadly. Litevčané totiž věří, že pokud budete pískat uvnitř doma, přivoláte tím zlé duchy. Jako byste je pískáním přivolávali a lákali k sobě.

#4 Na zdraví, nebo na smrt?

Německá pověra, která původně vychází z řecké mytologie, věří, že pokud si budete s někým přiťukávat se sklenicí vody místo s alkoholem, přejete ve skutečnosti těm, se kterými popíjíte, smrt. Příště, až nebudete moct z jakéhokoliv důvodu pít alkohol, ujistěte se, že si přiťukáváte s minerálkou a ne vodou!

#5 Spánek hlavou na sever

Podle japonské pověry mají lidé, kteří spí s hlavou na sever, smůlu. Ačkoliv to může znít směšně, i staré čínské učení Feng šuej tvrdí, že sever není tím správným směrem, kterým by měla směrovat vaše postel a hlava. Něco na tom zřejmě bude pravdy!

#6 Svědění dlaně = peníze

V mnoha evropských zemích se věří, že pokud vás svědí levá dlaň, brzo obdržíte peníze. Naopak, pokud vás svědí pravá dlaň, o peníze přijdete. Většinou to jsou nějaké nečekané výdaje nebo finanční ztráty. V Turecku také lidé věří, že svědění dlaní přináší nějaké zprávy ohledně peněz, nicméně, levá dlaň předpovídá výdeje a pravá dlaň příjmy.

pověry

#7 Psí výkaly

Pokud se vám na procházce podaří šlápnout do psího výkalu, ve Francii by vás lidé uklidnili, že budete mít štěstí. Pozor! Musí to být ovšem levou nohou. Pokud do něj šlápnete pravou nohou, předpovídá to smůlu.

#8 Ptačí výkaly

Podobně jako s psími výkaly, i ty ptačí předpovídají, zda budete mít štěstí nebo smůlu. V Rusku se věří, že pokud na vás spadne ptačí výkal, můžete očekávat pozitivní zprávy ohledně peněz. Ve Finsku se zase věří, že pokud se na vás pták vykálí na jiném místě, než kde teď žijete, pravděpodobně na tom místě zůstanete, nebo se tam v budoucnosti nastěhujete.

#9 Těhotenství a asymetrické jídlo

Existuje korejská pověra, která tvrdí, že pokud v těhotenství sníte něco asymetrického, může to být jahoda, mrkev, brambora, jablko nebo hruška neobvyklého tvaru, narodí se vám ošklivé dítě.

#10 Chůze pod žebříkem

Všichni zřejmě tuto pověru známe, ale ne všichni ví, že tato pověra sahá až do středověku. Žebřík tehdy symbolizoval šibenici, kde byli popravováni lidé, a tedy chůze pod žebříkem neznačí vůbec nic dobrého.

#11 Nenoste červenou barvu během bouřky

Na Filipínách se věří, že červená barva přitahuje blesky a pokud jste během bouře oblečeni do červené barvy, raději zůstaňte doma a nechoďte ven.

#12 Neotvírejte deštník uvnitř

Tato stará pověra říká, že pokud otevřete deštník uvnitř nebo doma než půjdete ven, „zalije“ vás smůla. Někteří lidé tvrdí, že tato pověra pochází od starých Egypťanů, zatímco jiní říkají, že pochází z Británie z 18. století, kdy existovali deštníky s ostrými kovovými hroty, které by mohly způsobit zranění, pokud bychom je otevřeli uvnitř. Ať tato pověra pochází odkudkoliv, mějme na paměti, že otevíraní deštníku uvnitř nám štěstí nepřinese.

#13 Stoupnutí na víko kanálu

Hádám, že každý z nás alespoň jednou slyšel o pověře s kanálem. Podle některých pověr má šlápnutí na kanál přinášet smůlu. Některé pověry ale rozlišují kulaté a hranaté kanály, a právě ty hranaté by měly přinášet smůlu. Ve Švédsku si lidé dávají pozor, zda šlapají nebo nešlapají na kanál s písmenem K nebo A. „K“ na kanálu je prvním písmenem slova láska, švédsky „karlek“, a mělo by to přinášet štěstí. Pokud však šlápnete na kanál s písmenem A, které je prvním písmenem slova zlomený, rozbitý, švédsky „avbruten“, budete mít smůlu nebo se může stát něco, co vás „zlomí“.

A v jaké pověry věříte vy? Jste toho názoru, že fungují a existují z nějakého důvodu, nebo ne?