Kopřivový čaj je bylinný nálev z listů kopřivy dvoudomé. Tato rostlina se jako léčivá bylina používá již po staletí a kdysi byla považována za důležitý lék na artritidu, astma, bronchitidu, ekzémy, dnu a další kožní onemocnění. V tomto článku se podíváme na zdravotní účinky tohoto nápoje a důvody, proč byste ho měli pít.

Pozitivní účinky na zdraví

Kopřivový čaj se často používá při léčbě:

  • alergií
  • artritidy
  • dny
  • infekcí močových cest
  • ke zmírnění příznaků menopauzy

Kopřiva se používá nejen vnitřně, ale i zevně. Je to proto, že má vysoký obsah oxidu křemičitého, který je prospěšný jak pro naši pokožku, tak i pro nehty a vlasy. Co se týče zevních benefitů, kopřiva nabízí tyto:

  • hojení ran
  • zmírnění svědění při bodnutí hmyzem
  • zlepšení kvality kůže a nehtů
  • zabraňuje vypadávání vlasů a dodává jim potřebné živiny

Zlepšuje zdraví pokožky

Kopřivový čaj je skvělý pro vaši pleť. Je plný živin, jako jsou vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B, karotenoidy a rostlinné sloučeniny, které mohou pomoci snížit zánět v těle. Pití kopřivového čaje může pomoci odstranit kožní onemocnění, jako je akné, ekzémy a lupénka. Protizánětlivé účinky mohou pomoci zklidnit pokožku a vitamin C napomáhá tvorbě kolagenu pro hladší a pevnější pleť.

Bylinné čaje (pxhere/CC0)

Zmírňuje příznaky alergie

Pokud trpíte sezónními alergiemi, kopřivový čaj vám může pomoci zmírnit jejich příznaky. Listy kopřivy obsahují sloučeniny jako kvercetin, které mohou pomoci snížit hladinu histaminu v těle, který vede k příznakům alergie, jako je kýchání, rýma a slzení očí. Kopřivový čaj působí jako přírodní antihistaminikum bez nežádoucích vedlejších účinků. Mnoho lidí nachází úlevu při pití jednoho až dvou šálků denně v období alergií.

Snižuje bolest

Kopřivový čaj obsahuje sloučeniny, které v těle působí jako přírodní léky proti bolesti. Pomáhá snižovat záněty v kloubech a svalech, čímž zmírňuje bolest při onemocněních, jako je artritida, dna a svalové natažení nebo zranění. Protizánětlivé účinky mohou také pomoci při menstruačních křečích. Největšího prospěchu dosáhnete, když budete pít jeden až dva šálky denně.

Podporuje zdraví prostaty

Kořen kopřivy, obsažený v kopřivovém čaji, může přispívat k podpoře zdraví prostaty a případně zpomalovat růst buněk prostaty. Předpokládá se, že sloučeniny v kořeni kopřivy ovlivňují hladinu hormonů souvisejících se zdravím prostaty. Některé výzkumy ukazují, že kořen kopřivy může pomoci zmírnit příznaky benigní hyperplazie prostaty (BPH), jako je časté močení. Je však třeba provést další studie.

Zlepšuje trávení

Kopřivový čaj může pomoci při trávení a zmírnit příznaky, jako je zácpa, průjem a žaludeční nevolnost. Obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci stimulovat trávicí šťávy, jako je žluč a další enzymy důležité pro štěpení potravy a vstřebávání živin. Živiny v kopřivovém čaji také pomáhají udržovat zdraví sliznice trávicího traktu. Pro maximalizaci účinků na trávení vypijte šálek po jídle.

Nežádoucí (vedlejší) účinky

Stejně jako u každého bylinného léku je třeba počítat s možnými vedlejšími účinky. Někteří lidé po vypití kopřivového čaje pociťují menší žaludeční potíže, včetně nevolnosti, nadýmání a křečí v žaludku. To je obvykle způsobeno vysokým obsahem tříslovin v rostlině, které mohou dráždit střeva. U většiny lidí jsou tyto nežádoucí účinky mírné a po několika dnech pravidelného užívání odezní, jak se tělo přizpůsobí.

Dalším možným vedlejším účinkem je nízký krevní tlak. Kopřiva obsahuje sloučeniny, které mohou působit jako diuretikum a vazodilatátor, což znamená, že může příliš snížit krevní tlak, pokud již máte jeho nízkou hladinu. Pokud máte problémy s krevním tlakem, poraďte se před pravidelným pitím kopřivového čaje se svým lékařem.

Alergické reakce na kopřivový čaj jsou možné, i když neobvyklé. U některých lidí se po konzumaci kopřivy může objevit vyrážka, kopřivka nebo jiné alergické příznaky. Pokud máte obecně alergie na rostliny, možná se budete chtít kopřivovému čaji vyhnout nebo ho nejprve vyzkoušet v malém množství.

Jak si doma připravit lahodný kopřivový čaj

V několika jednoduchých krocích si můžete uvařit chutný a výživný kopřivový čaj. Potřebujete jen sušené kopřivové listy, horkou vodu a trochu trpělivosti.

Shromážděte si ingredience

Na přípravu jednoho šálku čaje použijte asi 1 polévkovou lžíci sušených kopřivových listů. Čajové sáčky z kopřivových listů nebo sypaný kopřivový čaj najdete na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou. Převařte vodu – nejlepší je filtrovaná voda.

Namočte listy

Kopřivové listy nasypte do konvice nebo žáruvzdorné nádoby. Zalijte je převařenou vodou a přikryjte. Čaj nechte louhovat alespoň 10 minut. Čím déle se bude čaj louhovat, tím více živin se do vody dostane. Pro dosažení maximálního množství výživných látek louhujte 4 až 8 hodin.

Sceďte a vychutnejte si

Sceďte lístky z čaje pomocí sítka nebo čajového sáčku. V případě potřeby můžete přidat trochu medu na oslazení. Váš kopřivový čaj je nyní připraven k pití a vychutnávání!

Další tipy

Chcete-li si v létě připravit ledový kopřivový čaj, spařte listy výše uvedeným způsobem a před podáváním čaj zchlaďte na ledu. Kopřivu můžete také kombinovat s dalšími bylinami, jako je máta peprná, meduňka nebo heřmánek, abyste získali další chuť a blahodárné účinky. Kopřivový čaj má sám o sobě jemnou, příjemnou, mírně nahořklou chuť, ale chuť se může lišit v závislosti na ročním období, kdy byly kopřivy sklizeny.

Pro dosažení co největších účinků pijte 2-3 šálky kopřivového čaje denně. Kopřivový čaj má mírný močopudný účinek, takže nezapomeňte také udržovat hydrataci pitím vody po celý den. Díky velkému množství minerálů, vitamínů a dalších živin je kopřivový čaj velmi výživným nápojem, který si můžete dopřávat po celý rok.

Dejte kopřivovému čaji šanci a uvidíte, zda po několika týdnech jeho pití zaznamenáte rozdíl v tom, jak se cítíte. S takovým potenciálem posílení zdraví stojí za to šálek kopřivového čaje vyzkoušet.