Pravděpodobně jste už někdy slyšeli od přátel nebo kolegů: “Ach, bože, zase bude retrográdní Merkur!” Pokud se nezajímáte o astrologii, možná se dívíte, o čem to vůbec mluví, a co to ten retrográdní Merkur vůbec je.

Ze všech planetárních aspektů se zdá, že tato planeta získává největší pozornost. A není divu. Merkur v jeho retrográdní fázi je jedním z mála, který ovlivňuje všechny z nás poměrně jednotným způsobem a jeho účinky jsou vždy zřejmé. Jakmile začnete věnovat pozornost tomu, jak se události ve vašem životě mění během těchto fází, brzy uvidíte, že vědět něco málo o tomto jevu, popř. vědět, jak se na období retrográdního Merkuru připravit, je dobré.

Podívejme se blíže na retrográdní Merkur a řekněme si, co to pro nás znamená, nebo jak může ovlivnit náš každodenní život.

Retrográdní Merkur by se dal přeložit jako “zpětný Merkur”, nebo “zpětný pohyb planety Merkur”, ale ve skutečnosti se tato planeta nehýbe pozpátku. Protože Merkur je planetou ležící nejblíže Slunci, jeho oběžná dráha je mnohem kratší než Země. Asi třikrát nebo čtyřikrát za rok Merkur prochází kolem Země a to je to, co většina z nás zná jako období retrográdního Merkuru.

Kdybyste jeli v autě a předjelo vás jiné auto, mohli bys říct, že auto jelo rychleji než vy. Pokud by však auto náhle zpomalilo a vy jste ho předjeli, zdálo by se, že auto, které vás předtím předjelo, jede teď pozpátku. Tak nějak by se dal popsat retrográdní Merkur.

Zrychlující se Merkur by se dal přirovnat ke vlaku, který proletí kolem vás a vytvoří silný, turbulentní závan větru. Tyto “turbulence”, které Merkur přináší, mohou způsobit spustu nepříjemností a mohou ovlivnit to, co cítíme na Zemi v každodenním životě.

Merkur řídí všechny druhy komunikace, včetně poslechu, mluvení, učení, čtení, úpravy, výzkumu, vyjednávání, prodeje a nákupu. Merkur také řídí všechny formální smlouvy a dohody, stejně tak důležité dokumenty, listiny, pronájmy apod. Další velmi důležitou doménou Merkuru je doprava, cestování, inteligentní zařízení jako telefon, tablet, počítač a podobně.

Vzhledem k tomu, že je Merkur v retrográdní fázi, všechny tyto oblasti jsou zasaženy a nebudou fungovat tak, jak fungují, když je Merkur v přímém pohybu, tedy “retrográdní” můžeme chápat jako opak slova “přímý” nebo “směrující před”.

Co dělat a nedělat během retrográdního Merkuru

V období retrográdního Merkuru není vhodné dělat velké, významné životní kroky. Nedoporučuje se kupovat elektronická zařízení, protože by dříve či později mohla přestat fungovat, nebo by se mohl objevit problém. Dále není vhodné podepisovat různé smlouvy nebo důležité dokumenty. Pokud však tak musíte učinit, před podepsáním si vše velmi pečlivě pročtěte a prostudujte. To bychom ostatně měli dělat kdykoliv.

Toto období není rovněž vhodné pro spuštění nových webových stránek, magazínu, nebo reklamní kampaně. Není ani vhodné vydávat knihu.

Retrográdní Merkur má z nějakého důvodu nevysvětlitelnou moc “vytáhnout” staré vztahy, expřítele/expřítelkyně, nebo jiné osoby z minulosti, zpátky do vašeho života. Je velmi možné, že budete mít během tohoto období nutkavou potřebu napsat někomu z vaší minulosti, nebo naopak dostanete od této osoby zprávu. Vzhledem k tomu, že Merkur velmi silně ovlivňuje komunikaci, nepouštějte se do zbytečných sporů nebo diskuzí. A pokud chcete být s danou osobou z minulosti opět v kontaktu, počkejte až se Merkur vydá přímým pohybem.

Pokud už jste s někým v kontaktu, nedorozumění jsou velmi běžná během tohoto období. Sny nebo časté myšlenky na osobu z vaší minulosti jsou během retrográdního Merkuru také velmi běžné.

Zpoždění jsou během retrográdního Merkuru velmi běžná.

Zpožděné lety, vlaky, autobusy, velké zácpy, havárie, rozbitá elektronika nebo nádobí, které vám neustále pádá z rukou, to všechno také způsobuje retrográdní pohyb Merkuru. Pokud můžete a znáte předem data retrográdního Merkuru, naplánujte vaši dovolenou na takový časový úsek, který není ovlivněn retrográdním Merkurem. V žádném případě to neznamená, že se nedostanete do cílové destinace, ale váš let může být zpožděn o několik hodin, nebo se vám může ztratit zavazadlo. Vlastně i cokoliv jiného, ne jen zavazadlo, proto vždy vše důsledně zkontrolujte, ujistěte se, že máte vše důležité u sebe.

Kdy nás čeká další retrográdní Merkur

V roce 2022 nás čekají tři retrográdní fáze Merkuru. Každá fáze trvá mezi 20 až 24 dny.

Retrográdní Merkur v roce 2022 a 2023

14. ledna 20223. února 2022
10. května 20222. června 2022
9. září 20222. října 2022
29. prosince 202218. ledna 2023
21. dubna 202314. května 2023
23. srpna 202315. září 2023
13. prosince 20231. ledna 2024
Retrográdní stín

Retrográdní stín není příliš známý, ale stojí za to vědět, o co se jedná. Stinné období, anglicky retrograde shadow, je v podstatě několik dnů před a po retrográdní fázi. Toto období trvá cca. 14 až 20 dnů před a po období retrográdního Merkuru, tedy pokud je toto období např. od 16. listopadu do 6. prosince, stín Merkuru (období, kdy začínáme pociťovat retrográdní Merkur), začíná kolem 29. října a trvá až do 24. prosince.

Pozitivní aspekty retrográdního Merkuru

Možná ve vás období retrográdního Merkuru vzbouzí hořko-sladké dojmy a působí, jako by se ničemu nemělo dařit. Každá mince má ale dvě strany a stejně tak retrográdní Merkur má svá pro a proti.

Během tohoto období se vám může ozvat osoba, o které jste už dlouhá léta neslyšeli. Může to být bývalý kolega, spolužák nebo známý, se kterým jste ztratili kontakt. Jedná se i o vhodné období na nalezení věcí, které jste ztratili před retrográdní fází. Dalším benefitem retro Merkuru je příval inspirace nebo nápadů. Pro uskutečnění vašich nápadů je však lepší počkat, až se Merkur vrátí do jeho přímého pohybu. Nezapomeňte si nápady nebo inspiraci psát na papír.

Nesmím zapomenout dodat, že retro Merkur přináší pravdu a světlo na povrch, proto vás může během tohoto období překvapit spoustu věcí, o kterých jste ani nepřemýšleli.

Retrográdní Merkur může být pro mnohé z nás velkou záhadou, ale ať se věci dějí tak, jak se dějí, vše má zajisté svůj důvod.

Jak nahoře, tak dole.