O bolesti zubů se občas mluví jako o jedné z nejhorších bolestí. Nemáme náladu ani energii cokoliv dělat a jediné, co si přejeme, je aby bolest co nejrychleji zmizela.

Shodneme se na tom, že tím nejlepším řešením, jak se zbavit bolesti zubů, je navštívit zubaře. Je to ve skutečnosti jediné řešení, které nás trvale zbaví bolesti, protože zanesené kanálky se samy od sebe nevyčistí, ani kaz sám od sebe nezmizí. Pokud vám v návštěvě zubaře však něco brání, zkuste akupresuru.

jak se zbavit bolesti zubů bez léků

Co je to akupresura

Akupresura je starodávná technika, která byla využívána v tradiční čínské medicíně. Cílem akupresury je rozproudit pohyb životní energie, nazývané také jako „qi“ uvnitř našeho těla. Pokud tato energie proudí správně, tělo je zdravé a neměli bychom pociťovat žádnou bolest nebo nepohodlí.

Objeví-li se nějaká bolest, akupresura je technikou, která dokáže cíleně utlumit bolest. Akupresura spočívá v masírování akupresurních bodů na našem těle, které rozproudí „zaseklou“ energii v určité části těla.

Možná jste někdy slyšeli o akupunktuře, která se ve skutečnosti od akupresuře tolik neodlišuje. Jediné, v čem jsou tyto techniky jiné, je to, že při akupunktuře se používají jehličky, zatímco k akupresuře potřebujeme pouze naše prsty.

Akupresurní body proti bolesti zubů

Existuje několik akupresurních bodů, a tři nejdůležitější, které pomáhají ztlumit bolest zubů, si blíže popíšeme.

Bod SI18
akupresurní body
Akupresurní bod SI18

SI18 je jedním z nejúčinnějších akupresurních bodů pro utlumení bolesti zubů. Najdeme ho na spodním okraji lícní kosti (viz obrázek), rovnoběžně se spodní částí nosu.

Tento bod je vhodné masírovat konečkem vašeho ukazováčku nebo prostředníčku. Nejprve tento bod silně stiskněte a vydržte alespoň jednu minutu. Poté toto místo masírujte malými krouživými pohyby. Nezapomeňte během masáže hluboce dýchat.

Bod LI4
akupresurní body
Akupresurní bod LI4

Tento akupresurní bod je rovněž velmi účinný při bolesti zubů. Nachází se v místě, kde se spojuje palec s ukazováčkem. Při doteku ucítíte jakýsi „ďolík“, který je vhodné masírovat a podobně jako u prvního bodu, silné stlačení alespoň na 1 minutu je také efektivní. Opět nezapomínejte hluboce dýchat.

Bod ST6
akupresurní body
Akupresurní bod ST6

Poslední akupresurní bod ST6 pomáhá jak při bolesti zubů, tak i jiných bolestech v dutině ústní. Abychom tento bod mohli najít, musíme zaťat všechny zuby a poté nahmatat bod mezi ušním lalůčkem a koutkem rtů. Jedná se o sval, takže ho lze snadněji nahmatat se zaťatými zuby.

Stejně jako u předchozích bodů, i tento bod je vhodné na několik vteřin až 1 minutu silně stlačit a poté několikrát masírovat.

Závěrem

Toto byly tři nejúčinnější akupresurní body proti bolesti zubů. I přesto, že nám dokáží na nějaký čas ulevit, nezapomínejte na to, že zubař je řešením číslo jedna. Obzvlášť u problémů se zuby platí – čím dříve, tím lépe.