Špatně se nám dýchá, těžko se usíná, necítíme vůně ani chuti a nemáme náladu ani energii něco dělat. Zkušenosti s ucpanými nosními dutinami měl snad každý z nás a shodneme se na tom, že to není nic příjemného.

Existuje řada babských rad na ucpané dutiny, stejně tak nespočet přípravků a přírodních preparátů. Kromě toho lze nosní dutiny uvolnit i jiným způsobem. Jakým? Akupresurou!

akupresurní body pro uvolnění dutin

Co je to akupresura

Akupresura je starodávná technika, která byla využívána v tradiční čínské medicíně. Cílem akupresury je rozproudit pohyb životní energie, nazývané také jako “qi” uvnitř našeho těla. Pokud tato energie proudí správně, tělo je zdravé a neměli bychom pociťovat žádnou bolest nebo nepohodlí.

Objeví-li se nějaká bolest, akupresura je technikou, která dokáže cíleně utlumit bolest nebo vyřešit nepohodlí. Akupresura spočívá v masírování akupresurních bodů na našem těle, které rozproudí “zaseklou” energii v určité části těla.

Možná jste někdy slyšeli o akupunktuře, která se ve skutečnosti od akupresuře tolik neodlišuje. Jediné, v čem jsou tyto techniky jiné, je to, že při akupunktuře se používají jehličky, zatímco k akupresuře potřebujeme pouze naše prsty.

Bod BL2

Tento akupresurní bod se nachází v prohlubni na začátku obočí (viz obrázek). Pomáhá uvolnit nosní dutiny, při rozmazaném vidění a bolesti v oblasti oka.

Stiskněte tyto dva body na začátku obočí vašimi ukazováčky a držte alespoň jednu minutu. Poté tyto body masírujte krouživými pohyby v libovolném směru. Opakujte alespoň 5x.

Bod LIV3

Akupresurní bod LIV3 pomáhá při menstruačních bolestech, nespavosti, vysokému krevnímu tlaku, nebo bolesti končetin. Často je také využíván při bolesti v oblasti očí a při ucpaných dutinách.

LIV3 se nachází cca. 2 centimetry od místa, kde se spojuje váš palec a ukazováček na chodidle (viz obrázek). Několikrát tento bod silně stlačte a vydržte 4 až 5 vteřin. Toto opakujte alespoň 5x s 10ti vteřinovým odstupem.

Bod ST3

Akupresurní bod ST3 se nachází na linii se zorničkou oka a vnějšího okraje nosní dírky (viz obrázek). Najdete ho jednoduše tak, když si stoupnete před zrcadlo a ukazováček umístíte na konec vnější strany nosní dírky a pomalu budete lineárně postupovat, dokud se nedostanete do bodu, který bude v rovině se zorničkou oka.

ST3 se nejčastěji masíruje při bolesti zubů, očních záškubech, otoků rtů nebo tváře a uvolnění dutin. Na několik vteřin tento bod stlačte, poté masírujte. Toto opakujte alespoň 5x. Můžete masírovat oba dva body najednou, nebo začít na levé straně tváře a poté se přesunou na tu druhou.

Bod ST40

Tento bod je trochu obtížnější najít, ale rozhodně stojí za to ho neopomenout. Kromě toho, že pomáhá při kašli a uklidňuje bolest břicha, je také velmi účinný při nadměrné tvorbě hlenů a při ucpaných dutinách.

ST40 se nachází mezi nejvyšším bodem laterální kotníkové kosti a kolenním kloubem. Tím nejjednodušším způsobem, jak tento bod najít, je zavřít vaši dlaň a poté zvednout pouze palec a malíček. Poté umistěte vaše ruce se zdvihlým palcem a malíčkem do linie od kolene ke kotníku. V místě, kde se setkají vaše palce, je bod ST40.

Jakmile najdete akupresurní bod ST40, silně ho stlačte a vydržte alespoň 30 vteřin. Poté 20 vteřin vyčkejte a opakujte.