Každý majitel koček vám potvrdí, že kočky milují přešlapování. Některé ho praktikují několikrát za den, některé jen párkrát do týdne. Pokud tento termín neznáte, nebo jste si poprvé pořídili kočičího parťáka, a přemýšlíte, proč přešlapuje, nebo si snad myslíte, že s ním něco není v pořádku v tomto článku si vysvětlíme, co to je, proč kočky přešlapují, a proč je to pro vaši kočku (a občas i pro vás) dobré.

proč kočka přešlapuje

Proč kočky přešlapují?

Pokud jste nikdy předtím neměli zkušenosti s kočkami, určitě vás překvapilo, proč si vaše kočka na vás stoupla nebo sedla a začala dělat podivné přešlapování. Nejen, že během toho vytahuje drápky, ale častokrát se ji i od pusinky začne táhnout dlouhá slina, nebo na vás po krátké chvilce ulehne, jako by si na vašem hrudníku „vyšlapala“ pelech.

Kočičí přešlapování je vrozená a instinktivní reflexní akce, která připomíná, jak by někdo řekl, šlapání zelí nebo hnětení těsta. Kočička přešlapuje levou a pravou přední nožičkou, a během toho vytahuje a zatahuje drápky. Tím nejideálnějším místem na přešlapování je jakýkoliv měkký povrchu, jako je přikrývka, polštář, nebo vaše kůže. Je to proto, že jim to připomíná bříško jejich kočičí maminky. Koťátka běžně při sání mateřského mléka přešlapují na maminčině bříšku kolek cecíků, a dospělé kočky si tento akt pamatují a spojují s bezpečím a dobrými pocity.

Přešlapování je také především u velkých kočkovitých šelem považováno za pozůstatek instinktu z doby, kdy si divoké kočky vytvářeli hnízda v trávě. Nejdříve v trávě přešlapávali, aby byla měkká, a poté si do svého vyšlapaného pelechu lehli.

Jedná se tedy o zcela přirozenou věc a není nutné za tím hledat žádnou vědu. Kamarádka, která pracuje jako veterinání lékařka téměř 9 let, se setkala s řadou lidí, kteří přinesli svoji kočku do ordinace kvůli podivnému přešlapování, a zpátky domů se všichni vraceli jak se zdravou kočičkou, tak i s novou znalostí.

Čtěte také: Vidí kočky duchy a anděly? Šestý smysl koček

Kočka s vámi vytváří pouto

Když k vám přijde vaše kočka a začne přešlapovat, častokrát tímto gestem s vámi vytváří pouto. Koťata často používají přešlapování jako způsob, jak se spojit se svou matkou a také se svými sourozenci, pokud s nimi vyrůstají. Jak z nich vyrostou dospělé kočky, často toho využijí ke spojení se svými majiteli. Kočka na vás nechodí tedy jen proto, že máte měkké břicho nebo stehna, ale spojuje se s vámi na vyšší úrovni.

I když možná nebudete schopni cítit stejný pocit, jaký cítí vaše kočka, je důležité si uvědomit, že si vás váš kočičí kamarád pouští do svého světa, nebo si už pustil, a přešlapování na vás se pro něj stalo jakýmsi rituálem. Kočkám trvá déle, než se otevřou a začnou někomu důvěřovat, obzvlášť pokud žili předtím na ulici nebo ve špatných podmínkách. A přešlapování je znamením, že vám váš kočičí člen rodiny důvěřuje a miluje vás.

Kočičí přešlapování může být občas nepříjemné, obzvlášť pokud přešlapuje na citlivé části těla a vytahuje při tom ostré drápky..ale co bychom pro své malé lásky nevydrželi!

proč kočky přešlapují

Výhody přešlapování

Ať vám to může znít jakkoliv, i kočičí přešlapování má své výhody, a pokud váš kočičí parťák často přešlapuje, nedělá tím jen dobro pro vás (pokud vám je tedy příjemná kočičí masáž na břiše nebo zádech,) ale i pro vaše chlupáče samotného.

Když kočky přešlapují, protahují si svaly a dostávají důkladnou masáž tlapek. Tato masáž je zvláště důležitá pro koťata a starší kočky, kterým může prospět extra úleva na jejich kosti a klouby. Přešlapování má ještě větší účinek na jejich duševní zdraví. Kočka se při něm odrelaxuje a uvolní endorfiny – hormony štěstí. Pokud jste si tedy někdy všimli vaší kočky, že přešlapuje na zemi u prázdné misky ve chvíli, když otvíráte konzervu nebo kapsičku, dělá to jednoduše proto, že má radost, protože ví, že dostane jídlo.

Závěrem

Překvapilo vás, proč kočky přešlapují a jak prospěšné to pro ně je? Kočky jsou tajemné a nevyzpytatelné, a získat si jejich srdce a důvěru není jednoduché. Pokud však čtete tato slova s kočičím parťákem na hrudi, který nezastavitelně přešlapuje, mohu vás ujistit, že vám důvěřu a cítí se bezpečně a šťastně.