Jako Češi často zapomínáme na to, jak Prahu vidí zbytek světa a s jakým údivem v očích turisté obchází pražské uličky a prohlíží si pražské památky. Worldventures a další společnosti z celého světa lákají turisty do našeho hlavního města. Eurovíkend v Praze, krátká dovolená nebo rozlučka se svobodou, to všechno jsou důvody, proč turisté přijíždí užít si naši metropoli. A není divu. Ležící v samotném srdci starého kontinentu, naše Praha patří mezi jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Bývala sídlem králů, otřásala se pod osudovými revolucemi a vibrovala emocemi hokejových fanoušků. V jejích ulicích se psala historie nejen Česka, ale kolikrát i celé Evropy a návštěvou těchto nejzajímavějších deseti pražských muzeí se můžete přiblížit tomu, jak Praha a s ní i celé Česko kulturně, sociálně a politicky budovala současnost. 

Národní muzeum 

Kde jinde začít než v tom největším a nejznámějším muzeu v Praze. Dnes nově zrekonstruované, ale původně otevřené už v roce 1818, Národní Muzeum vlastní neuvěřitelnou kolekci 14 milionů předmětů. Muzeum je rozdělené do šesti částí včetně české historii, ale zaměřuje se také na přírodu a umění. 

Židovské muzeum

Založené v roce 1906, toto muzeum dnes patří k jednomu z nejvíce navštěvovanějších muzeí v celé republice. Muzeum odhaluje původ židů v Praze a jejich častý boj o jejich životy, identitu či svobodu. Na starém židovském hřibově je přes dvanáct tisíc hrobů, návštěva to tedy není veselá, ale za to se to zajímavými a poučnými příběhy jenom hemží a je dobré si je jednou za čas opět připomenout.

Muzeum Franze Kafky

Franz Kafka je jeden z nejznámějších českých autorů, který se proslavil i v zahraničí. Toto muzeum je o jeho tvorbě a soukromém životě. Kromě původních výtisků jeho knih, muzeum také vystavuje jeho soukromou korespondenci a diáře. 

Strahovská knihovna

Úchvatná knihovna plná starých a vzácných knih. Knihovna byla pravděpodobně postavena spolu se Strahovským klášterem v roce 1143 a ke dnešnímu dni obsahuje přes 200 000 svazků. Je tvořena dvěma sály – teologickým a filosofickým a oba vynikají krásnou architekturou a nástěnnými malbami, které znázorňují biblické příběhy a duchovní vývoj lidstva. 

Muzeum komunismu

Muzeum zaměřené na komunismus na tomto seznamu samozřejmě nesmí chybět. Československo bylo pod vládou komunismu dlouhých 41 let. Tato doba je nedílnou součástí našich vzpomínek, naší kultury, a dokonce i našeho dnešního života, a to v mnoha smyslech. Toto muzeum odhaluje život Čechů během komunismu. Obsahuje kolekci artefaktů a propagandy a přibližuje turistům a mladým lidem atmosféru doby, jež se navždy zapsala do českých dějin.

Muzeum Karla Zemana

Filmový génius své doby, který nepotřeboval počítače a speciální programy, aby vytvořil neuvěřitelné filmové efekty. Karel Zeman je uznávaný filmový tvůrce, který svými triky proslavil českou kinematografii ve světě. Návštěvou tohoto muzea můžete nahlédnout za oponu Zemanových nejznámějších filmů jako Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil, Na Kometě a Čarodějův Učeň.

Muchovo Muzeum

Alfons Mucha byl secesní malíř, grafik a designer, jehož umění se reprodukuje dodnes a obklopuje nás v moderní kultuře. Proslavila ho Slovanská epopej, což je cyklus dvaceti obrovských obrazů znázorňujících dějiny slovanských národů. Ačkoli Slovanská epopej není součástí tohoto muzea, muzeum obsahuje přes padesát uměleckých předmětů, které vznikly především v Muchově pařížském období. Návštěvníci mohou také shlédnout krátký dokument o Muchově životě.

Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje

Další útržek české historie, která nakonec ovlivnila celou Evropu, se nachází v chrámě svatého Cyrila a Metoděje. Bylo to zde, kde se ukryli čeští parašutisté poté, co spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Příběh tohoto dne, jenž měnil historii, všichni stručně známe. Toto muzeum vás nejen zavede do hlubších detailů celé akce, ale i doslova hlouběji pod zem, kde se parašutisté ukrývali.  

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Toto muzeum obsahuje historické i současné umění. Velikost sbírky je kolem 250 tisíc předmětů. Naleznete mezi nimi porcelán, sklo, keramiku, nábytek a další výtvory z různých materiálů. 

Apple Muzeum

Pravděpodobně nejmodernější muzeum v celé Praze vás provede fenoménem posledních let, a tou je společnost Apple. Muzeum se pyšní největší soukromou kolekcí Apple produktů včetně těch nejranějších, kteří jistě vybudí na nejedné tváři úsměv. Muzeum se také zaměřuje na život Stevea Jobse, který dnes velmi populární firmu založil. Toto místo by rozhodně nemělo být žádným fanouškem Applu vynecháno. 

Ať už jste fanouškem historie, vědy nebo umění, určitě najdete to své muzeum, které vám odhalí tajemství o české kultuře či historii a rozšíří obzory o tom, co vás zajímá.